زمینه های حمایت از شرکت های دانش بنیان

طبق قانون حمايت از شركتها و مؤسسات دانش بنيان و تجاري سازي نوآوريها و اختراعات، شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان شركت يا مؤسساتی خصوصي يا تعاوني هستند كه به منظور هم‌افزايي علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمي و اقتصادي (شامل گسترش و كاربرد اختراع و نوآوري) و تجاري‌سازي نتايج تحقيق و توسعه (شامل طراحي و توليد كالا و خدمات) در حوزه فناوري‌هاي برتر و با ارزش‌افزوده فراوان به ويژه در توليد نرم‌افزارهاي مربوط تشكيل شده اند.

به منظور كمك به تجاري‌سازي نوآوري‌ها و حمایت از اختراعات و شكوفاسازي و كاربردي نمودن دانش فني توسط شرکتهای دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پس از بررسی و داوری طرح های دانش بنیانی که در حوزه های مختلف علم و فناوری ارائه می شوند، تسهیلاتی را به صورت کمک یا قرض الحسنه برای طرحهای منتخب و برگزیده اختصاص می دهد. ارائه این کمک ها و تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان از طریق صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور صورت می پذیرد.

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در راستای تسریع و تسهیل ارائه ی این کمک ها و تسهیلات، با بهره گیری از به روزترین فرآیندهای الکترونیکی و ارتباطی، امکان تشکیل پرونده و پیگیری مراحل گردش کار پرداخت تسهیلات را از هر نقطه ی کشور، برای شرکت های دانش بنیان فراهم آورده است. کلیه ی مراحل پرداخت به شرکتهای دانش بنیان به صورت الکترونیکی و از راه دور در نهایت سرعت و دقت انجام گرفته و آخرین گزارشات مربوط به مراحل گردش کار از طریق پیامک و ایمیل به اطلاع متقاضیان محترم می رسد.