ثبت بین المللی اختراعات

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در راستای حمایت مادی و معنوی از مخترعان و کمک به ثبت بین المللی اختراعات از اواخر سال 1385 ضمن برنامه ریزی برای ایجاد فرآیندها و تهیه دستورالعمل های لازم در خصوص نحوه حمایت و کمک به ثبت بین المللی اختراعات محققین، پژوهشگران و مخترعان کشور با ایجاد کارگروه ثبت اختراعات متشکل از اساتید مطلع و صاحب نظر در حوزه های مختلف علوم و حقوقIP آغاز به کار کرد.


مهمترین اقدامات اين کارگروه تهیه خط و مشی، تدوین آیین نامه حمایت از ثبت بین المللی اختراعات، تدوین فرآیند حمایت از ثبت بین المللی اختراعات و نیز تعیین اولویت اختراعات قابل حمایت توسط صندوق می باشد که در حال حاضر عرصه­ های اولویت دار در زمينه ثبت بين المللي اختراعات شامل موارد ذیل می باشد:

الف) قابلیت سرمایه گذاری و فروش داشته باشد

ب) زمینه ساز اشتغال باشد
ج) به منافع مادی، فرهنگی و سیاسی کشور کمک کند
د) نیازهای حیاتی کشور را برآورده نماید
ه) به توسعه فناوری نوین کمک کند
و) اختراعاتی که ناشی از پروژه­های پژوهشی مصوب صندوق باشد


لیست اختراعات ثبت شده بین المللی با حمایت صندوق

نحوه ارسال درخواست

کلیه مخترعين محترم می­توانند به صورت الکترونیکی پس از انجام ثبت نام اولیه و اخذ نام کاربری و کلمه عبور وارد سامانه مدیریت پژوهش و فناوری شده و تقاضا نامه ثبت اختراع خود را به صندوق ارسال نمایند.

طراحی سامانه به گونه ای است که به غیر از مراجعه حضوري مخترع به کارگزار جهت انعقاد قرار داد، سایر مراحل از طریق وب گاه صندوق و به صورت الکترونیکی انجام می­شود.

مراحل ارسال درخواست ثبت بين المللي اختراعات پس از ورود به سامانه مديريت پژوهش و فناوري به ترتيب زير است.

1)ثبت نام در سامانه مدیریت پژوهش و فناوری به عنوان مخترع: مخترعینی که در سامانه مدیریت پژوهش و فناوری به عنوان مخترع ثبت نام نکرده­ اند می بایست در مرحله اول در این سامانه ثبت نام اولیه خود را انجام دهند.

2)تکمیل مشخصات : مخترعین پس از ثبت­ نام ضمن ورود به سامانه باید اقدام به تعیین نوع پروفایل و تکمیل مشخصات خود نمایند.

3)دریافت و تکمیل فرم درخواست ثبت بين المللي اختراع: به منظور ارسال درخواست ثبت بين المللي اختراع، ابتدا فرم مربوطه توسط مخترعین دریافت شده و سپس تکمیل گردد.

4) ارسال درخواست به صندوق: پس از انتخاب گزينه ارسال درخواست ثبت اختراع و پذيرش قوانين آن، فرم اینترنتی درخواست ثبت اختراع نمایان شده و پس از تکمیل این فرم و بارگذاری فرم تکمیل شده مرحله قبل، درخواست ثبت بین المللی اختراع را ذخیره کرده و در پایان گزینه ارسال به صندوق را انتخاب ­نمایید.

نحوه ثبت بين المللي اختراعات

پس از ارسال طرح به صندوق، کارشناس مربوطه صندوق مدارك دريافتي را بررسی نموده و پس از دريافت تصوير گواهي ثبت داخلي اختراع از مخترع و در صورت عدم وجود نقص در مدارک دريافت شده، تقاضانامه مخترع به همراه ضمائم آن را برای داور که عمدتأ از اساتید دانشگاه­های کشور و متخصصان حوزه مربوطه هستند، ارسال می­شود. در صورت تأیید داوران، تقاضانامه برای جستجوی پیشرفته درپایگاه داده­های مربوط به اختراعات ثبت شده دنیا جهت احراز شرط جدید بودن اختراع، به شرکت­های تخصصی کارگزار ارسال می­گردد و بعد ازمثبت بودن نتیجه جستجو و نبودن مورد مشابه، مخترع با کارگزار قرار داد منعقد نموده و نسخه ای از قرارداد را جهت دریافت کمک ها، به صندوق ارائه می­نماید. لازم به ذکر است به غیر از مراجعه مخترع به کارگزار جهت انعقاد قرار داد، سایر مراحل از طریق وب گاه صندوق و به صورت الکترونیکی انجام می گردد.

انواع حمايت ها در زمينه ثبت بين المللي اختراعات

حمایت از ثبت بین المللی اختراعات مخترعان در صندوق سه مرحله ای می باشد. مرحله اول به صورت کمک و مراحل دوم و سوم بصورت تشویقی است. در مرحله اول مخترع پس از ارائه قرارداد منعقده خود با کارگزار به صندوق، نیمی از هزینه های ثبت بین المللی را دریافت می کند و نیمی دیگر از هزینه ها توسط مخترع پرداخت خواهد شد.
در مرحله دوم و سوم، حمایت های صندوق جنبه تشویقی دارد و آن به مخترعانی تعلق خواهد گرفت که موفق به ثبت بین المللی اختراع خود می شوند به این نحو که اگر اختراع متقاضی که به ثبت رسیده است جزء اختراعات با فناوری پیشرفته باشد، باتقاضای وی 30% دیگر از هزینه های ثبت بین المللی اختراع را دریافت خواهد کرد. و در صورتیکه مخترع موفق به انعقاد قرار داد مجوز بهره برداری یا فروش اختراع خود شود ، 20% دیگر از هزینه های ثبت بین المللی اختراع به او پرداخت خواهد شد.
علاوه بر حمایت ها ی مذکور از مخترعان ، صندوق اقدامات متنوع دیگری برای کمک به مخترعان انجام می دهد که از جمله:
ارائه مشاوره تخصصی حقوقی در زمینه ثبت انعقاد قرار دادهای مجوز بهره برداری.
برگزاری کارگاه های آموزشی و دانش افزایی مخترعان و پژوهشگران.
مساعدت در تجاری سازی اختراعات و حمایت از آنها
.